TEL: +420 776 371 214

Výdrž na baterie

Norma ANSI/NEMA FL 1-2009 a její nedostatky

Existuje obecně přijímaná norma pro ruční a čelové svítilny s názvem ANSI/NEMA FL 1-2009, která čas výdrže na baterie specifikuje jako dobu, do které světelný výkon klesne na 10% počáteční hodnoty změřené 30 vteřin po zapnutí. Tzn. na světlo, které na začátku svítí např. 1000 lumenů a po dvou hodinách jen 100 lumenů považujeme za světlo, které svítí na mód 1000 lumenů 2 hodiny. Vidíte sami, je to nesmysl! Desetinásobný rozdíl svitu je opravdu markantní a uživatel to nemůže přehlédnout. Tato část normy je tedy dle nás vadná a při jejím schvalování ji pravděpodobně prolobovaly velké firmy, které vyrábějí neregulovaná svítidla (jejichž svit od začátku klesá), kterým pak papírově mohou zvyšovat délku svícení.

My nechceme zákazníky klamat nějakými vymyšlenými lumeny nebo hodinami svitu! Proto stanovujeme dobu svitu čelovek jako dobu, do které světelný výkon klesne na 70% původní intenzity. To je vypovídající a správné, i když tím papírově přicházíme o hodiny a minuty výdrží, které bychom do doby výdrže mohli papírově započítat.

Zde je graf výdrže převzatý ze serveru OutdoorGearLab, kde názorně vidíte o čem je řeč. Stupnici vlevo (beam distance = dosvit) můžete zaměnit za svítivost. Světla mají papírově výdrž 50h, ale na danou svítivost vydrží reálně svítit jen 1-2 hodiny! Světla jsou dle grafu jednoznačně neregulovaná - nemají konstantní regulaci svitu (svit jim od začátku klesá).

Both of the above lights claim run-time longer than 50 hours. But, you can see that beam distance degrades to a tiny fraction of the claimed distance within 5 hours. The claimed run-time is misleading because it counts this long tail of very dim light in violation of the ANSI FL-1 specification.
Credit: OutdoorGearLab

Výdrže u čelovek Lucifer

Každá naše čelovka má 5 základních trvale svítících módů. Intenzity nastavujeme tak, aby mezi módy byly viditelné rozdíly a aby módy pokryly všechny situace, ve kterých budete chtít svítit. Nejnižší mód odpovídá svícení okolo stanu, turistické chůzi. Výdrž je pak desítky až dvě stovky hodin. Další vyšší módy jsou na rekreační i závodní sport s výdržemi typicky 20h, 10h, 4h a okolo 2h na nejvyšší mód. 10h mód využijete na celonoční závodění (např. 24h závody, Rogaining, ultraběhy) nebo na rekreační noční vyjížďku na kole.

Uvedené výdrže jsou reálně dosahované a určují minimální dobu, kdy čelovka na daný mód bude svítit. Vždy pak přepne na nižší módy, ve kterých ještě vydrží svítit dostatečně dlouho (až hodiny), abyste dokončili svoji aktivitu. Elektronika snižuje módy, když není schopna udržet min. 70% původní intenzity.

Extrémní výdrže našich čelovek

Od začátku je jednou z klíčových věcí čelovek Lucifer jejich dlouhá výdrž. Na tom se podílí všechny špičkové prvky čelovky, od nejúčinnějších CREE ledek, přes li-ion baterie Samsung s nejvyšší reálnou kapacitou až po silné kabely s nízkým úbytkem napětí, nízké přechodové odpory konektorů, skvělé chlazení na revolučním měděném plošném spoji a ultra vysokou účinnost elektroniky. Naše čelovky převádějí napětí baterie na napětí ledek s účinností typicky vždy nad 90%, často dokonce až s neuvěřitelnými 95-98%.

Lucifer čelovky
Luciferlights, s.r.o. © 2023