TEL: +420 776 371 214
PRODEJNA: SPOŘICKÁ 1135, PRAHA 8
COVID: Fungujeme zcela bez omezení.

Optiky a reflektory

Optiky nebo reflektory

V našich čelovkách Lucifer používáme výhradně moderní TIR optiky. Reflektory nepoužíváme. TIR (Total Internal Reflection) optiky jsou menší a účinnější a mají lepší světelný kužel. Průhledná "čočka" není ze skla, jak byste si mohli myslet, ale jedná se buď o PMMA nebo PC (polykarbonát). Nemusíte se obávat, oboje jsou pevné plasty, které vydrží. Optiky mají vyšší účinnost směrování světla - menší ztráty na přechodech. Jejich výsledný kužel je velmi příjemný, plynulý bez ostrých přechodů nebo artefaktů.

V našich čelovkách používáme tři prostorově identické optiky, každá s jiným úhlem vyzařování, které lze libovolně kombinovat. Tyto tři optiky mají úhel vyzařování (FWHM) 13°, 20° resp 29°. Pro usnadnění dáváme doporučení, které kombinace jsou vhodné na jaké aktivity.

Kombinace optik s různým úhlem přináší skvělý komfort, čelovka má zároveň velký dosvit i široké periferní nasvícení. >I ta nejužší optika 13° poskytuje určité periferní nasvícení a nikdy to není typ světla "thrower" (ultra úzký pátrací kužel). Kombinace 13°+13° jednou za čas prodáváme, ale naprostá většina našich zákazníků volí doporučené optiky s úhly 13°+20° a 13°+29°, které jsou vhodné skutečně pro všechny sportovní i nesportovní činnosti.

FWHM - úhel optik

LEDky produkují světlo v úhlu 125° a optiky jsou nutné pro jejich zacílení, zúžení. Úhel optik specifikujeme jako FWHM (Full Width at Half Maximum) a označuje to šířku kužele, do kterého směřuje většina světla z diody. Jelikož se těžko měří přesný okraj světla, měří se úhel kužele jako úhel, ve kterém je jas světla minimálně polovinou maximálního jasu (jas v prostředním bodě). Na obrázku je příklad optiky s FWHM 13°.

Obecně doporučujeme kombinaci optik 13°+20°. Širší kombinace (13°+29°, 20°+29°) jsou vhodné pro práci. Někteří orientační běžci také využívají optiky 13°+29° k tomu, aby si periferně osvětlovali mapu a nepřesvětlovali ji silným středem světla.

Výměna optik, náhradní rámečky

Nestává se často, prakticky vůbec, že by bylo potřeba konfiguraci měnit nebo došlo k jejich poškození. Optiky nelze vyměnit jednotlivě, jsou v rámečcích zalepené a mění se vždy celý hliníkový rámeček s optikami. Ten lze zakoupit u nás náhradní. Doporučujeme se při výběru řídit informacemi na našich stránkách, kde jsou jasné informace. Příp. konzultujte výběr s námi telefonicky. Rozdíly mezi některými kombinacemi optik totiž nejsou velké, např. mezi 13°+20° a 13°+29°. Výrazný rozdíl je až třeba mezi optikami 13°+20° a 20°+20°.

 

Lucifer čelovky
Luciferlights, s.r.o. © 2021