UDÁVANÁ ŽIVOTNOST
Výrobci nabíjecích li-ion baterií udávají obvykle životnost 500 plných nabíjecích cyklů než klesne využitelná kapacita na 80% původní hodnoty. To může podle frekvence použití odpovídat 4-10 letům provozu.
JAK STÁRNE LI-ION BATERIE ?
Baterie stárne přirozeně od výroby díky chemické reakci elektrolytu s materiálem anody. Mnoho věcí ale může stárnutí urychlit. Během stárnutí roste vnitřní odpor baterie a klesá její využitelná kapacita.
CO OVLIVŇUJE STÁRNUTÍ ?
Li-ion články podobně jako všechny jiné nabíjecí baterie nemají rády mráz. Nízká teplota zvyšuje vnitřní odpor baterie a snižuje kapacitu. Li-ion baterie v mrazu fungují, dokonce i v -20°C, jejich využitelná kapacita je však nižší (nikoliv ale drasticky) a takovým používáním se ničí (stárnou).
Stárnutí li-ion baterie velmi ovlivňuje nabíjecí a vybíjecí proud. Nabíjecí proud můžete ovlivnit, například zvolit šetrnou, pomalou nabíječku, např. C/5, které používáme u našich čelovek. Limituje Vás pak jenom o trochu delší doba nabíjení, od nuly do plna 7.5h, což je ale stále akceptovatelné.
Vybíjecí proud moc neovlivníte, pokud chcete svítit na maximum, vybíjecí proud bude logicky vyšší.
TIPY PRO MAXIMÁLNÍ PRODLOUŽENÍ ŽIVOTNOSTI
Li-ion články podobně jako všechny jiné nabíjecí baterie nemají rády mráz. Nízká teplota zvyšuje vnitřní odpor baterie a snižuje kapacitu. Li-ion baterie v mrazu fungují, dokonce i v -20°C, jejich využitelná kapacita je však nižší (nikoliv ale drasticky) a takovým používáním se ničí (stárnou). Prvním doporučením je tedy se vyhnout použití pod 0°C, pouzdro s bateriemi lze vždy schovat pod svrchní vrstvu oblečení příp. využití ochranné kapsy, co proti mrazu vyrábíme.
Je lepší částečné vybítí než vybití do nuly. Ideální je nikdy nevybíjet baterii zcela do nuly. Pokud k takové situaci dojde, pak neprodleně baterii dobijte.
Dlouhodobé skladování je nejlepší v chladu (10°C) a při částečném nabití (ideálně 70%).
Nabíjejte pouze za běžné pokojové teploty 15-25°C.