Čelovky Lucifer M6

Oficiálně oznamujeme čelovku M6. Asi už jich několik z Vás bude mít doma, protože předobjednávky na ni jsme už vyřídili. Zajímá Vás co nového v ní je? Tak postupně.

Lepší LED

V době vzniku M5 a M5+ čelovky existovaly nejlepší dostupné diody Cree XP-L2 s binem V5. To se časem změnilo a objevil se i V6, ten jsme okamžitě použili na čelovkách Lucifer L a X. Tyto LED atakují při nízkých proudech účinnost 200lm/W! A to je opravdu hodně, vždyť teoretické maximum bílé LEDky je jen 300-330lm/W.

Nyní tedy nejlepší světové LEDky míří i do M6 a zvyšují intenzitu všech módů cca o 4,5%, v maximálním módu až na 1700 lumenů. Zaexperimentovali jsme a nakoupili nyní barevnou teplotu 4500K místo 4000K, které tam byly původně. To není zas tak velký rozdíl, mnoho lidí to ani nepozná. Nové 4500K jsou tak čistě neutrální bílé, jak jen můžou být. Je to myslím skvělá volba, která se každému bude líbit. Výdrže zůstávají stejné.

Stále jsme jedni z mála nebo jediní na světě, kteří takto špičkové LED v čelovkách používají. To mě těší a fascinuje.

S tím se také nabízí otázka, proč už nadále nenabízíme variantu s CRI90. Je to proto, že by ten pokles svítivosti oproti současným CRI70 byl už docela velký a viditelný rozdíl v barevnosti tak obrovský není. Současné CRI70 jsou opravdu barevně skvělé a svítí už výrazně více. Stále CRI90 ledky monitorujeme a případně je zas nabídneme, až to bude dávat smysl.

Dokonce jsme už jednoho kandidáta na nové CRI90 LEDky měli, konkrétně od Samsungu, nabídly by větší svit a ještě vyrovnanější spektrum, menší odchylky od neutrálního podání, bohužel ale zatím nefungují s našimi optikami, což je opravdu škoda.

3-letá mezinárodní záruka

Tyto čelovky (první model) vznikly v roce 2014 a neustále se zlepšují a vyvijí. S tím jde i spolehlivost, ta nikdy nebyla špatná, ale nyní je excelentní a závady prakticky vůbec nemáme. Díky tomu jsme si mohli dovolit zvýšit záruku na 3 roky a to i všem mezinárodním zákazníkům. Pokud by naše čelovky tak spolehlivé nebyly, nemohli bychom prodloužení záruky nabídnout.

Nižší váha, větší možnost naklopení,

Vyslyšely jsme pár hlasů zákazníků, kteří se přimlouvali za možnost většího sklopení čelovky. U M5, M5+ to bylo cca 50°, nyní to jde na 85°. Museli jsme kvůli tomu předělat tělo, zadní žebrování a když už jsme v tom byli, tak jsme i čelovku o pár gramů odlehčili aniž by to mělo vliv na chlazení.

Děláme teď těla čelovek trošku jinak a po větších sériích, tak doufejme budeme mít po celý rok všechny tři barvy. Zároveň mi přijde tělo hezčí a spasování stran těla čelovky je lepší (přesnější).

Začínáme narážet na fyzické bariéry dalšího zmenšování váhy. Ano, ještě pár gramů by se dalo, to si asi necháme buď na M7 nebo jako volitelnou budoucí možnost. Další snížení už by mělo vliv na chlazení čelovky a váhu 200gr. považuji za absolutní limit.

Nové hezčí balení bez plastů

Trvalo nám poměrně dlouho vymyslet lepší způsob balení. Ano, zvažovali jsme plnobarevnou krabičku s potisknutou kartonovou proložkou, do které by čelovka zapadla a působilo to profesionálně. Tak to dopadlo, ale bez té plnobarevné krabičky a bez potisku proložky. Důvody vysvětlím.

V průběhu vymýšlení jsem si uvědomil jednu věc, krabička je pro nás především zasílací obal, není to tolik prodejní nástroj. Obvykle ji zákazník v lepším případě někam schová, v horším případě hned vyhodí. Není to prostě věc, která by přinášela užitek.

Tedy nakonec padlo rozhodnutí udělat balení jen tak hezky, aby se to líbilo a zároveň minimálně zatěžovalo životní prostředí. Proložka se poměrně vydařila a pasují do ní skoro všechny naše čelovky. Je bílá, stejně jako celá krabice, natural varianta nám bohužel hezká nepřipadala jinak by samozřejmě nebělený karton byl vhodnější. Mimochodem vše odebíráme od 2 českých firem, i návody a vizitky tiskneme u nás.

Obrovským oříškem (přemýšlel jsem nad tím průběžně měsíce) bylo to, jak uchránit zboží v krabici při převozu. Jednoduše nemůžete ty různé popruhy, nabíječky a prodlužky jen tak hodit do krabice, aby po cestě k zákazníkovi poskakovaly. Existují všelijaké plastové granule, ty ale nejsou ekologické a nevypadají ani hezky. Existují i plastové smotance a drtě, ty sice jsou ekologické, ale nevypadají hezky a pouští chlupy.

Nakonec mě osvítilo a vymyslel jsem způsob balení, kde nepotřebujete žádný další plast ani papír a veškeré části drží na svém místě.

Bude někdy Lucifer M7?

Je to drsné, ale je to fakt. Lucifer M7 někdy určitě bude a začal jsem nad ním přemýšlet už v době, kdy jsme dokončili vývoj M6 čelovky. Pár možností vylepšení tam ještě zbylo, i když to bude stále těžší a těžší něco vymyslet – tedy vymyslet něco, co by čelovku ještě zlepšilo a nic jiného by se nezhoršilo.

Občas se mi totiž stalo, že jsem nakoupil nějaké zboží, které se mi osvědčilo a novější totožný výrobek byl horší nebo tam bylo více změn nebo ho výrobce ukončil. A to určitě nechceme dělat. Tedy pokud někdy bude M7, bude tam alespoň pár vylepšení a bude to zas o chlup lepší čelovka než M6.

Zde je nejistý a neurčitý seznam toho, co by se jednou ve vzdálené budoucnosti mohlo na M7 objevit.

  • Bezdrátové ovládání externím tlačítkem – pro cyklisty, začínáme na tom pracovat
  • Dodatečná červená LEDka – uvidíme jestli to bude vůbec fungovat, v čelovce na něj nezbývá moc prostoru
  • Extra nízký mód – prostě totální bludička, uvidíme jestli vymyšlené technické řešení bude fungovat
  • Ultra odlehčení – varianta této čelovky s maximálním odlehčením např. pro ultraběžce
  • Zvýšení účinnosti – uvidíme, jestli vymyšlené řešení přinese nějaké výraznější zvýšení účinnosti elektroniky
  • Zvýšení voděodolnosti – už teď čelovka nějaké koupele pod vodou přežije, ale oficiálně to negarantujeme. Chceme provést důsledné testy na mnoha kusech, abychom ověřili, že to ponoření zvládne každá vyrobená čelovka. Případně zvažujeme lakování plošného spoje, které zabezpečí funkci i když dovnitř zateče. Tam je trošku komplikace s LEDkami – ty se lakovat nesmí. Muselo by se lakovat selektivně, což by mělo jít.

Pokud se něco z toho podaří, buď to bude standardní součást čelovky nebo to bude volitelné placené rozšíření. Přece jen, mnoho z těchto rozšíření už vyžaduje spoustu ruční a dodatečné práce a také každý zákazník je rozhodně nepotřebuje/nevyužije/nechce.

Zároveň Vás chci ubezpečit že NEplánujeme žádné další zvyšování ceny M7 čelovek, současná cena je zcela adekvátní a dostatečná a stále ještě dostupná i pro české zákazníky.