Nové a lepší kabely a konektory

HiQualityConnectorCable01Dnes Vám představím dvě nenápadné novinky na našich čelovkách, které jsou ale významné. Po dlouhém rozhodování jsme se rozhodli použít silnější, odolnější kabely flexibilní až do -60°C a konektory s opravdu pevným kontaktem dimenzované až na 7A.

Takže pěkně po pořádku. Proč dochází ke změně? Původní kabel u batterypacku byl černý PUR kabel s kroucením, nakupovali jsme ho od dodavatele jako hotový zalisovaný s určitým výběrem průměrů a prakticky jsme nemohli nic jiného volit.

Z několika set prodaných čelovek jme měli pár případů, kdy se kabel bez viditelnějšího poškození časem překroutil (=ztratil kontakt). Procentuálně to možná není tak významný jev, ale minimálně je to nějaká indikace, že by to mělo jít lépe. Dlouhodobě se snažíme o to, aby čelovky byly co nejspolehlivější, a toto je vlastně poslední věc, která na čelovce teoreticky může selhat (ostatní závady jsou již neopakující se případy).

To prosím neberte jako přiznání, že čelovky děláme špatně. Neexistuje mnoho výrobců, kteří by rádi přiznávali jako mají rezervy a ani my ne. Je ale faktem, že u čelovek s kabelem (příp. i konektory) je překroucený kabel příčinou cirka poloviny všech závad. Konkrétní data výrobců na podložení nemám, ale ještě teď si vzpomínám jak se ke mě v krátké době dostaly na opravu hned dvě stejné čelovky nejznámějšího německého výrobce a u obou byl na vině přerušený kabel. A takové závady se nevyhýbají ani nejluxusnějším a nejvýkonnějším čelovkám na světě značky Lupine, které jsem už tu několikrát zmiňoval jako etalon kvality (a spolehlivosti?).HiQualityConnectorCable02HiQualityConnectorCable03

Takže jaké výhody přináší nové konektory a kabely?

  1. Kabel je silikonový a je flexibilní až do -60°C a troufám si tvrdit, že mechanicky nezničitelný, maximálně odolný překroucení a tedy spolehlivý i v extrémním použití.
  2. Konektory jsou plně kompatibilní se všemi co jsme kdy vyrobili.
  3. Konektory jsou specifikované až do 7A a drží pevněji u sebe než ty předchozí.
  4. Vyrábíme je v ČR.

A teď nevýhody:

  1. Tento kabel již nelze udělat kroucený. Budeme se ale snažit nastavit délku kabelu tak, aby vystačil obepnout jak malou tak i velkou hlavu a přitom nikde neplandal.
  2. Kabel má oranžovo-hnědou barvu, v jiné barvě se nevyrábí (nebo jsme jej zatím nenašli).
  3. Zatím nám výroba trvá dlouho a z hlediska ceny jsme (bez práce) skoro na dvojnásobku původní ceny.

Nové kabely a konektory už teď používáme pro všechny objednané čelovky M4, avšak jen u batterypacku. Na straně čelovky to tak jednoduše nejde a budeme muset počkat až na další verzi (M5).

Je vtipné, jak krátký článek dokáže shrnout náročné dva měsíce, které tomu předcházely. Bohužel i u batterypacku bylo kvůli většímu kabelu nutné změnit jeden plastový díl a použít jiné průchodky. Měl jsem jich tu objednaných snad dvacet druhů než se podařilo vybrat tu správnou. A to stejné se opakovalo s kabely, vybíralo se mezi 6 různými PUR a silikonovými kabely.

Bohužel nebo bohudík to nebylo o tom, že bychom do Číny poslali email nějakému výrobci, zaplatili dolary a bylo za měsíc hotovo. Konektory s kabely si sami zalisováváme na našem vstřikolisu (mimochodem na stroji z roku 1977) přesně podle toho jak potřebujeme. Kabely pocházejí z Německa a konektory kupujeme z amerického velkoobchodu.

Cenu čelovky nezvyšujeme a zatím ani neplánujeme!