Čelovky v akci – rozhovor s Pavlem Kurzem

Dnes Vám přinášíme první ze série rozhovorů se zajímavými sportovci. Domluvili jsme se s Adventure týmem Black Hill/OpavaNet , že jim zapůjčíme naše výkonné čelovky na Mistrovství Evropy 2015, které se konalo v Irsku. Tým soutěžil ve složení: Roman Šinkovský, Zuzana Wernerová, Jan Obuškevič a Pavel Kurz. Všechny dobře známe, protože se pravidelně potkáváme na závodech v Česku. S posledním jmenovaným jsme vedli rozhovor o závodění, tréninku, výbavě a i čelovkách.

AdventureTeamIrskoOficiální fotografie při prezentaci na závodě. Zleva: Jan Obuškevič, Zuzana Wernerová, Pavel Kurz, Roman Šinkovský.

Prvně je třeba vysvětlit pro Vás pravděpodobně neznámý sport s názvem Adventure Race. Adventure Race je označení pro vícedenní vytrvalostní závody, ve kterých soutěží čtyřčlenné týmy s minimálně jednou ženou ve všech možných sportovních disciplínách nonstop po dobu 3-6 dní. Mezi disciplíny patří především horské kolo, trek (běh), orientační běh, kánoe, kajak, plavání, inline brusle, lezení, lanové aktivity a prakticky cokoliv dalšího, co pořadatelé vymyslí.

Závodníci se pohybují na trati po jednotlivých kontrolních bodech, bez podpory zvenčí a vezou si veškeré vybavení a občerstvení sami. Trať bývá v maximální míře v terénu a často s vysokým převýšením, není nijak vyznačena a jednotlivé postupy si týmy plánují samy. Na závodě bývají zpravidla 2-3 depa, kam si týmy mohou nechat dopravit jídlo, pití, boty, oblečení atp.

Závodí se nonstop, týmy tedy volí spánek dle vlastního uvážení a často 3-denní závody zvládnou i zcela bez něj. Při závodě se závodníci dostávají až na dno svých sil, kdy přichází chybná mapová rozhodování, zimnice, zvracení či nechutenství nebo i halucinace. Je jen na týmu jak tyto problémy dokáže překonat, mnoho týmů závod vůbec nedokončí.

AdventureIrskoTymy

Všechny české týmy na závodě. Foto: Andrea Nogová.

Ahoj Pavle, jak dlouho vlastně podobné závody jezdíš? Vzpomeneš si ještě na svůj první dlouhý závod?

Tenhle typ závodů jezdím zhruba 10 let. Prvním bylo české AR v roce 2004, kdy jsme se v týmu 2 holek a 2 kluků divili co se v 50 hodinách dá všechno zvládnout.

Nyní ses akorát vrátil z ME v Irsku. Připravovali jste se nějak speciálně na místní terény a proměnlivé počasí?

Po vedrech v Čechách jsme se na vyhlášené deštivé počasí snad i těšili. Snažili jsme se spíše psychicky vyrovnat s tím, že budeme muset pravděpodobně v mokru trávit vice času, než se nám bude líbit.

Jaké byly vaše týmové plány ohledně umístění a jak jste nakonec dopadli?

Chtěli jsme skončit na bedně, ale nakonec jsme po cca 10 hodinách závodu byli nuceni ze zdravotních důvodů odstoupit. Zuzka bohužel skončila v nemocnici na antibiotikách.

Jak často se tým potýká s nemocí, zraněním či úrazem, které znemožní dokončení takového závodu?

Podobný závod jsme zatím vzdávali podruhé. Vždy je lepší nebýt tím, kvůli kterému tým závod vzdává. Přece jen to člověk nechce ostatním zkazit a tak se snaží daleko víc a občas jde až za hranu možností.

Co tvůj trénink? Máš tréninkový plán? Je těžké skloubit podobné závodění se zaměstnáním?

Snažím se každý den hýbat, ale žádný tréninkový plán nemám. Chodíme hromadně pádlovat na vodu, protože tam máme oproti předním týmům velké rezervy. A jak se říká tak nejlepší trénink je závod a ty jsou nějaké skoro každý víkend.

Předpokládám, že dobré a lehké vybavení je nutnost. Prozradíš nám co všechno za vybavení s sebou běžně vozíte?

Nevozíme žádné speciální vybavení. Vlastně vše co člověk normálně potřebuje na trek, kolo a vodu. Samozřejmě, jak říkáš – vše co možná nejkvalitnější a nejlehčí.

Často si během závodu musíte namočit nohy. Jak se bráníte puchýřům? Používáte nějaké speciální boty nebo ponožky?

Puchýře jsou poměrně hrozba. Dříve jsme se snažili nosit boty s goretexem, ale nakonec jsme se shodli, že nejlepší je vzít si co nejprodyšnější boty i ponožky, aby poté co se namočí rychle uschly.

Co zima a déšť? Vozíte s sebou např. Goretex bundu?

Na většině závodu je nepromokavá bunda součástí povinné výbavy. I kdyby ale nebyla tak ji taháme pořád s sebou. Na kole v noci přijde I bez deště často vhod.

Na jakém kole jezdíš? Kolik procent trati odhadem jezdíte po silnicích a kolik v terénu? Jak často kola nosíte?

Jezdím na karbonovém hardtailu (Stumjumper od Specialized). Povrch velmi výrazně závisí na pořadatelích. Např. v Čechách se těžko plánuje závod tak, aby nevedl po silnicích. Naproti tomu v třeba v Ekvádoru jsme na silnici strávili maximálně tak 20% bikové trasy. Nošení kola nemám rád, ale naštěstí to zase tak časté není. Přece jen si trasu mezi kontrolami volíme sami a tak se to dá ovlivnit.

Používáš na kole duše nebo jezdíš bez duší?

Letos jsem poprvé přezul na bezduše a zatím se to vyplatilo – bez defektu.

Jaká je tvoje závodní strava a počítal jsi někdy, kolik toho za celý závod sníš? Po kolika hodinách závodu ti přestane chutnat a co konzumuješ potom?

Různé energetické věci od Nutrendu doplňujeme všemi možnými sladkostmi a slanostmi, co každému chutná. Stejně po prvním dnu ti již nechutná pořádně ani jindy oblíbená strava. Snažíme se jíst každou hodinu, ale postupem času to jde hůř a hůř. V depech je nejlepší jakékoliv normální teplé jídlo, které ti aspoň na chvíli spraví žaludek na únosnou míru “kyselosti”.

Jak moc si hlídáš během závodu doplňování energie a pitný režim? Jak během závodu doplňujete pitnou vodu?

Doplňování vody řešíme závod od závodu. Abychom měli co nejméně, protože je voda na celý den závodu dost těžká a zároveň aby jsme ji neměli málo. Snažíme se doplňovat kdekoliv kde je možnost. Nejlépe v jakémkoliv obydlí s tekoucí pitnou vodou.

Co závodní osvětlení? Máte rozdílná světla na kolo a na běhání nebo celý závod objedete s jedním univerzálním světlem?

Většinou máme každý jedno univerzální světlo, které doplňujeme jedním světlem na cyklo etapy.

Jak upevňujete světla na helmu a jak pak řešíte přechody mezi disciplínami?

Každý to řeší trochu jinak – duck tape, upevňovací pásky apod. Ale třeba to co je teď součástí Luciferu je ideální v tom, že se dá čelovka lehce přecvaknout na helmu a zpět.

Jak často během závodu měníte baterie? Kolik jich vozíte jako náhradních a kolikrát se ti stalo, že ti došly dřív než jsi potřeboval?

Jelikož se snažím vždy svítit co nejméně, tak mi ještě akumulátory nikdy nedošly. Dříve jsme měli čelovky s tužkovými baterkami a těch bylo vždy dostatek. Jinak je ideální, aby akumulátor vydržel celou noc a pak se vyměnil.

Jak velký světelný výkon během závodu potřebujete?

Neznám číselné hodnoty výkonu, ale na kolo je dostačující střední výkon Lucifera (400lm), který v pohodě vydrží 8 hodin. Na trek ani tento výkon není potřeba.

Měl jsi na závod půjčenou čelovku Lucifer, máš nějaké zajímavé podněty či připomínky?

Bohužel jsme ji neprověřili tak moc, jak bychom byli chtěli. Výkonem, velikostí a výdrží mi přijde ideální na tenhle typ závodů. Asi si ji budu muset ještě na nějaké závody půjčit, abych přišel na něco podnětného.

Díky Pavle za zajímavé povídání a přeju ti hodně zdaru do dalšího závodění.